Jak postupovat při volbě vestavěné skříně na míru

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velkou investici, a na dlouhou dobu, neměli byste takový životní krok podcenit. Dodatečné předělávky a reklamace pak situaci zbytečně zkomplikují a prodraží.

šatna

  • Nejprve si musíte ujasnit celkový objem všech věcí, které budou mít ve vestavěné skříni na míru Praha svůj nový domov. Zda to bude jen oblečení a obuv, nebo i jiné předměty z domácnosti, úklidové prostředky, hračky pro děti atd. Zda bude skříň pouhým úložným prostorem pro sezónní věci, nebo tu budou převládat prázdné boxy s tyčí na ramínka pro ukládání kabátů a košil.


  • Základ představují celkové rozměry skříně. Pokud skříň přesahuje 250 cm na výšku, nechte si raději z praktických důvodů vyrobit nástavbu nad posuvnými dolními dveřmi. Délka dveří však často není limitována výrobcem, jde spíš o praktické využití.
  • Ideální hloubka skříní by měla být minimálně 65 cm, pokud nejste vázáni na prostorová omezení, raději 10 cm přidejte. U skříní s menší hloubkou bývá problém při zavírání dveří, způsobují to vyčnívající oděvy, může se dokonce stát, že se manipulací s dveřmi utrhne knoflík u rukávu.
  • Před oslovením specializované firmy byste měli mít jasno, jak budou jednotlivé skříňky nebo boxy od sebe odděleny, co se ve kterých bude nacházet. Do vestavěných skříní lze také pohodlně zabudovat vysouvací šuplíky pro ukládání drobných věcí. Mimochodem, ideální je vidět takovou ukázkovou skříň přímo ve firmě, kterou si zvolíte za svého výrobce a dodavatele.

ramínka

  • Každá vestavěná skříň by měla mít dno i strop, pokud je rozdíl výšky levé a pravé části skříně větší než 5 mm. Jinak nastanou problémy s otevíráním a zavíráním dveří. Rozměry skříně volte také s ohledem na způsob zavírání, šířka jednotlivých dveří nesmí klesnout pod 45 cm a neměla by přesáhnout 120 cm. Pokud budete trvat na širších dveřích, bude to vyžadovat celkovou změnu v provedení nosné konstrukce s ohledem na větší hmotnost dveří.
  • Někteří výrobci nabízí skříně v provedení s dýhou, raději však volte trvanlivější a odolnější kusy laminovaných desek LTD. K dispozici bývá velké množství dekorů, některé firmy jich mají až 300. Desky s dýhou mívají dekorů mnohem méně.
  • Posuvné dveře by měly být usazeny do hliníkového rámu. Na rozdíl od toho ocelového mají delší životnost, moderní a elegantní vzhled, a zaručují tichý posuv dveří. Hliníkové rámy lze také velmi dobře tvarovat.