Menopauza a její příznaky nepřináší konec světa


Tak rozhodně s tímto obdobím život nekončí, jen se objevuje něco nového, co přináší podstatné změny. Tento stav je přirozený a projde tím skutečně každá žena. Nedá se plně specifikovat, kdy období menopauzy přijde. Většinou nastává kolem 50. roku života, ovšem leckdy se příznaky objevují podstatně dříve. Kdybychom měli toto období nějakým způsobem charakterizovat, tak prakticky dochází k útlumu funkce vaječníků, zástavě menstruace a tím i ke ztrátě schopnosti otěhotnět.

deprimovaná žena

Mnohdy je toto období velmi náročné na psychiku ženy, která se musí s touto příchozí změnou poprat. Za mnohým stojí nejen stoupající věková hranice, ale také pokles produkce estrogenu. Žena se stává doslova přecitlivělou a na různé situace pak reaguje podle momentální náladovosti.

Každá změna přinese něco nového

Bohužel tak zvaného přechodu se obávají snad všechny ženy, co se věkově přiblížily k této hranici. Hodně jsou ovlivňovány historkami, protože vlastně neví, co je pořádně čeká. Ovšem každá žena je svým způsobem originál a tak je třeba si uvědomit, že to co prožila sousedka, nemusím zažít já. Nicméně tímto obdobím projde každá, a jak se říká, připraveným přeje štěstí, proto není na škodu si připomenout, co vlastně menopauza a její příznakyzpůsobují v ženském životě.

setkání žen

  • Ztráta menstruace– to je asi světlý příznak v tomto období a také se dá říci, že se na to těší většina žen, žádné bolesti, problémy s krvácením, kupováním hygienických potřeb, plánování dovolené a podobně.
  • Návaly horka– najednou se objeví a většinou si takového projevu všimnou i ostatní. U ženy se to projeví pocitem tepla, který vychází z horní části hrudníku, postupuje ke krku a ve finále se rozlije do tváře. Takže zarudnutí obličeje v tomto případě nebude způsobeno studem, ale tímto procesem. Jedná se o takovou hormonální vzpouru. Tělo začíná reagovat na úbytek estrogenu.
  • Výraznější pocení– dá se říci, že kráčí bok po boku s návaly. Se zarudnutím přichází silné pocení, které je velmi nepříjemné. Projevuje se i během noci a u některých to způsobí i nutnost převléci sebe i postel. To bohužel ovlivňuje i kvalitu spánku.
  • Další příznaky– častá únava, kůže vysychá, klouby tuhnou, objevují se kila navíc, ačkoliv o ně nikdo nestojí, kosti jsou křehčí a alergie by si chtěla vynutit přízeň. Časté změny nálad provázené pláčem nebo vztekem také moc nepřidají. To všechno má touhu provázet samota.

žena v lese

Není to příjemné období, ale v žádném případě není nutné podléhat panice. Jedná se o další životní úsek, který přináší poměrně rozsáhlé změny, ale na šarmu, kráse a otevřeném ženském srdci a její hřejivé náruči to rozhodně neubere.