Podkroví, umíte ho využít

Ne všichni si ale umí poradit s podkrovními prostory i přesto, že mnohdy potřebujeme v bytě využít doslova každý centimetr. A právě nad tímto je nutné se velmi důkladně zamyslet. O to více, je-li šikmá střešní stěna kombinovaná se střešním oknem nebo dokonce s vestavěným vikýřem. Zde musíme velmi opatrně zacházet s denním i umělým světlem. Je třeba také rozlišit, ve které části bytu se podkroví nachází. Čím více šikmých stěn v bytě, tím zajímavější může být výsledek našeho snažení.
podkrovní ložnice s trámovím
Podkroví v kuchyni nesmí v žádném případě narušit ergonomii pracovního prostoru. Potravinová skříň, vestavěná chladnička nebo trouba s atypickou nadstavbou mohou v šikmé stěně působit velice zajímavě, pokud nám samozřejmě výška a sklon krovu takovýto experiment dovolí. Jestliže naši „zvláštní" kuchyni dělí vikýř s malým oknem, můžeme se v jeho výklenku pokusit umístit kupříkladu dřez s odkapem, není-li problém s vodoinstalací v daném místě.

To vše musíme provádět opět velmi opatrně s ohledem na ostatní dispozici. Snažit se dosáhnout zajímavých řešení za každou cenu se ale mnohdy právě v kuchyni nevyplácí, díky přísné ergonomii. Je zde třeba zachovat potřebný komunikační prostor (minimálně 90 cm, v případě zástavby protějších stěn 120 cm) a podchodnou výšku.

Do vikýře v předsíni můžeme umístit třeba sedací skřínku nebo větší botník. V ložnici je důležité, jak vyřešíme krytí střešních oken. Standardní stínící roleta na střešním okně je sice ideální pro krytí nebo tlumení ranního slunečního svitu, pokud jsme velcí spáči, ale zajímavým řešením je i poloprůsvitná nebo zcela neprůsvitná textilie, vypnutá nad i pod oknem na okenní konzoli a zatažená přes noc přes celé okno. Navíc interiér tato draperie velice zajímavě oživí. Dalším důmyslným řešením může být prádelník ukrytý v nižším prostoru podkroví. Ten můžeme řešit klasicky zavíracími skřínkami nebo posuvnými dvířky zavěšenými na kovových pojezdech.
obývací pokoj s prvky dřeva¨
Obývací pokoj nabízí nespočet řešení, neboť každý dům má střešní krov řešený trochu jinak a vnitřní dispozice interiéru může být o to zajímavější. S ohledem na situaci našeho obývacího pokoje si můžeme pohrát i s osvětlením, které může přinést i působivé efekty. O to víc, použijeme-li atraktivní svítidla. Jestliže máme v místnosti přiznaný celý krov, můžeme jej využít kupříkladu k zástavbě knihovnou nebo nám trámy pomohou s oddělením relaxačního prostoru od jídelního či pracovního koutu.
 

Summary
Podkroví, umíte ho využít
Share