Ruce máme jen jedny


K velice nepříjemným a zároveň poměrně častým úrazům patří ty, při nichž si člověk poraní své ruce. Díky tomu, že jsou ruce naším hlavním prostředníkem a zprostředkovatelem drtivé většiny činností, jsou proto i první na řadě, pokud jde o nějaký úraz, ať už se jedná o popáleniny, řezné či bodné rány anebo o potřísnění nějakou nebezpečnou chemikálií a podobně.

rukavice

Ale i menší pracovní úrazy typu zadřených třísek či špon nám dokážou pěkně znepříjemnit život. A všichni moc dobře víme, že když se člověk musí na čas obejít bez ruky anebo dokonce bez obou rukou anebo jejich využití omezit, tak se mu žije a pracuje hodně špatně. Své ruce totiž dennodenně používáme snad úplně při každé činnosti od jídla až po pravidelnou očistu, nehledě na to, že se často jedná o jemnou ruční práci, kterou s žádným úrazem není možné provádět.

Na místě je vhodná ochrana

Proto je naprosto zásadní, abychom se o své ruce naučili patřičně pečovat a abychom je při práci také adekvátně chránili. Rozhodně se nevyplatí hrát si s ohněm, a to jak doslova, tak obrazně. Při každé rizikové činnosti bychom proto měli použít pracovní rukavice, ať už jde o práce v dílně anebo na zahradě. Pro každou činnost existuje vhodný typ rukavic, které bychom měli vybírat podle toho, co budeme dělat, tak, aby nám při práci nepřekážely ale naopak nám ji usnadnily.

štěte

A zdaleka nejde jen o to vybrat si vhodnou velikost, ale především správný materiál.
Ovšem použitím vhodných pracovních pomůcek a dodržováním bezpečnostních pravidel naše péče o ruce samozřejmě nekončí. Měli bychom se o ně naučit také pečovat, třeba s pomocí regeneračních krémů, hojivých zábalů a další kosmetiky.